Ve chvíli, kdy založíte rodinu zajisté chcete mít vlastní bydlení. Platit do nekonečna nájem většina Čechů nechce a stát je v tom chce podpořit. Proto v průběhu srpna 2019 spustil tzv. státní půjčku. V čem spočívá a kdo si https://www.fraus.cz/cs/pro-media/aktuality/setkame-se-na-nektere-z-podzimnich-akci-20416 ji může vzít? Na to se nyní podíváme.
Lepší podmínky pro získání
Státní půjčka je určena osobám do 36 let a zažádat mohou až o 100 procent z odhadní ceny nemovitosti. Velkou výhodou je extrémně nízký úrok, který činí 1,12 procent a možnost doložit nižší pravidelné příjmy než u bankovní společnosti. S posledním bodem se setkáme také u nebankovní hypotéky, kde nemusíte mít vysoké příjmy a tolerují i záznam v registru rejstříků. Ta je proto mnohem vhodnější pro ty, kteří potřebují peníze ihned a mají negativní platební minulost.
Půjčka jen pro manžele a rodiče
Žadatelé musí být sezdaný nebo registrovaný pár, anebo rodiče společně pečující o dítě do 15 let. V případě manželů nebo registrovaných partnerů stačí, když věkovou hranici splňuje jeden z nich. Další podmínkou je, že manželé či partneři nesmí vlastnit žádnou další nemovitost, která je určena k bydlení a nesmí být v nájmu v družstevním bytě.
Kolik si můžete půjčit?
Vzhledem k tomu, že státní fond není bezedný, mají své limity. Na dům si můžete vzít až 2 miliony korun, zatímco za byt maximálně 1,2 milionu. Plánujete-li rekonstrukci, můžete zažádat nejvýše o 300 000 korun. Bohužel mnoha takový limit nebude na vybranou nemovitost stačit a budou se muset obrátit na tradiční nebo nebankovní společnost.
Doba splatnosti je také poměrně omezující. V případě koupě nemovitosti se jedná o 20 let, u rekonstrukce pouze 10 let. To znamená, že i přes nízký úrok nebudou měsíční splátky tak nízké jako u nebankovních společností, kde si můžete dobu splatnosti rozdělit až na 30 let.