Lidé, kteří příliš nerozumí technickým záležitostem ohledně hardware, si nechávají při sestavování stolního počítače obvykle poradit někým z rodiny či příbuzných, možná vyslechnou rady či názory odborníků, a nakonec se musí rozhodnout, jaké sestavě dát přednost. Možná si ani neuvědomují, že základ každého počítače tvoří základní deska (motherboard), osazená procesorem, jehož enormní pracovní (výpočetní) výkon musí chladit hliníkový žebrovaný chladič s ventilátorem.
Na základní desku se osazují paměťové moduly a v případě, že vyžadujete i propracovanější grafický výstup, pak budete potřebovat výkonnou grafickou kartu. Herní počítače se bez výkonné grafiky prakticky neobejdou, zatímco u těch pro běžnou kancelářskou práci vystačíte s grafickou kartou integrovanou na motherboardu.
Sestavený počítač ještě doplní některé doplňkové moduly např. v PCI slotech a pak už jen celý komplet osadit napájením z vhodného zdroje (transformátoru). Jakmile je sestava hotova, je po otestování připravena pro instalaci operačního systému a programů a vsadíte-li na „dobrého koně“, takový stroj vám může sloužit dlouhá léta.
Výhodou stolních počítačů je, že v případě technické závady ji lze identifikovat a odborně odstranit. PC servis v Kolíně i v jiných městech se zabývá opravami vadných dílů a pro vás to znamená jediné – není nutné kvůli vyteklému kondenzátoru měnit celý motherboard, není nutné při vadném paměťovém segmentu vyhazovat celý počítač do šrotu. Stačí zasáhnout jen tam, kde se závada objeví, a je to podobné, jako s automobilem – tam také kvůli vadným brzdám neponecháte váš téměř nový vůz na vrakovišti.
Nejste-li tedy zrovna kovaní odborníci v tomto oboru a přestane-li vám počítač „šlapat jako hodinky“, nechte jej prověřit a případně za rozumnou cenu opravit, jinak by se také opraváři výpočetní techniky nemuseli touto činností vůbec zabývat.